Wiedza na temat instrumentu akustycznego nigdy nie będzie pełna bez wzięcia go w ręce, bez spędzenia z nim sam na sam choć paru minut. Nic tego nie zastąpi. Prezentacje video przybliżają obraz instrumentu, ale jak uczynić ten obraz jak najbardziej bliskim rzeczywistości?

Testy porównawcze, prezentujące niemal jednocześnie różne instrumenty, są niezłą na to metodą. Porównanie brzmienia na nagraniu dokonanym przez tego samego muzyka, tym samym sprzętem i w identycznych warunkach akustycznych dają możliwość wyboru najwłaściwszego instrumentu spośród dostępnych opcji. Mają nawet pewną wyższość nad osobistym obcowaniem z instrumentem: stwarzają możliwość porównania brzmień wybranych przez siebie instrumentów podczas gdy w sklepie nie zawsze jest to możliwe z banalnego powodu – niedostępności zestawu, który chcielibyśmy porównać.

Zapraszamy zatem do obejrzenia dwóch filmów nagranych przez naszych niemieckich przyjaciół – nie tylko fachowców z wieloletnim doświadczeniem w branży muzycznej, ale także zdolnych muzyków. Poznaliśmy ich przy okazji rozwijania sieci sprzedaży gitar T.Burton w Niemczech.

W pierwszym z tego typu filmów Sebastian Bunge prezentuje różnice w brzmieniu między gitarami Bobby o kształtach pudeł Dreadnought, Grand Auditorium i Mini Jerry. Wyraźnie słyszalna jest podkreślana przez niego czytelność brzmienia Grand Auditotorium w nagraniu przy użyciu mikrofonu. Wręcz niesamowite jest jak wyraziście prezentuje się w nagraniu przez mikrofon maleństwo Mini Jerry. Wydaje się być także najgłośniejsze. Nie bez powodu na gitarach o podobnym kształcie pudła grają Tommy Emmanuel, Adam Palma czy Piotr Słapa.

W drugim z filmów Philip Omlor prezentuje subtelną acz istotną różnicę między brzmieniem Foresthill i Forestriver, gitarami różniącymi się jedynie materiałem płyty wierzchniej. Odpalcie filmik i zamknijcie oczy po czym spróbujcie odróżnić brzmienie świerkowej i cedrowej płyty wierzchniej. Nagranie jest nienajgorszej jakości i uda się to wam bez trudu.