Gitara elektryczna jest instrumentem, który bardzo dobrze sprawdza się w grze wielu gatunków muzycznych, dzięki czemu uważana jest ona za jeden z najbardziej uniwersalnych instrumentów muzycznych. Swoją uniwersalność gitara zawdzięcza przede wszystkim temu, że wpływ na jej brzmienie i możliwości ma zewnętrzny sprzęt, taki jak między innymi efekty gitarowe czy wzmacniacze. Jeśli chcemy w przyszłości kreować własne brzmienie, powinniśmy wcześniej zacząć od podstaw, czyli od wyboru odpowiedniej gitary. Choć instrumenty te są do siebie podobne i na każdym modelu gitary elektrycznej gra się w ten sam sposób, to różnią się one konstrukcja, co ma bezpośredni wpływ na charakter dźwięku i to w jakich gatunkach muzycznych taki instrument sprawdzi się najlepiej.

GATUNKI MUZYCZNE

Gitara elektryczna zwykle kojarzona jest z ostrymi gatunkami muzycznymi takimi jak rock czy metal i to właśnie chęcią grania tego typu muzyki kierują się najczęściej początkujący gitarzyści. Jeśli chcemy grać ciężkie riffy, warto zdecydować się na wybór gitary wyposażonej w przetworniki typu humbucker, które oferują mięsiste, czasami wręcz tłuste brzmienie. Do grania ciężkiego rocka i metalu potrzebne będzie użycie mocnego przesteru, z którym przetworniki typu humbucker poradzą sobie bardzo dobrze. Jeśli jednak wolimy lżejsze gatunki muzyczne takie jak na przykład blues, country czy jazz, możemy zdecydować się na wybór modelu z przetwornikami single coil. Takie przetworniki pozwolą uzyskać bardzo czyste i stosunkowo jasne brzmienie i również mogą być one wzbogacone o przester, jednak jeśli przester będzie zbyt mocny, w dźwięku mogą pojawiać się szumy i inne niechciane przydźwięki. Niektóre gitary takie jak na przykład Yamaha Pacifica 012 wyposażone są w oba rodzaje przetworników, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w graniu wszystkich gatunków muzycznych. Jeśli lubimy ostry metal i chcemy grać także blues czy jazz, warto zadbać o to aby humbucker znajdował się przy mostku, ponieważ w tej pozycji charakteryzuje się on najbardziej dynamicznym brzmieniem. To w jaki mostek wyposażona jest gitara również ma duży wpływ na możliwości instrumentu. Najczęściej wybierane są modele ze stałymi mostkami, ponieważ oferują one najdłuższe utrzymywanie odpowiedniego stroju. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość płynnego podwyższania lub obniżania dźwięku, niezbędna będzie obecność ruchomego mostka. Należy jednak liczyć się z tym, że tańsze mostki oferują jedynie jednostronne działanie, a dodatkowe podczas używania wajchy, struny rozstrajają się szybciej. Temat strun również jest bardzo ważny, ponieważ ich rozmiar ma bezpośredni wpływ na brzmienie i komfort gry. Za standardowy rozmiar uważa się tak zwane „dziesiątki”, czyli struny w rozmiarze 10-48. TO od nich warto rozpocząć aby wiedzieć czy z czasem lepszym wyborem będzie wybór grubszych lub cieńszych strun. Grubsze zestawy pozwolą uzyskać bardziej mięsiste i cieplejsze brzmienie, jednak a celu dociśnięcia ich do podstrunnicy będziemy musieli użyć większej siły niż w przypadku gry na cieńszych strunach.

SPRZĘT DODATKOWY

Z czasem jeśli będziemy chcieli mieć większe możliwości kreowania brzmienia, będziemy mogli skorzystać z różnorodnych efektów gitarowych. Jeśli nigdy nie mieliśmy z nimi do czynienia, dobrym wyborem będzie multtiefekt, który jak sama nazwa wskazuje jest urządzeniem wyposażonym w wiele efektów. Również wzmacniacze cyfrowe takie jak na przykład Fender Mustang wyposażone są w liczne symulacje efektów gitarowych, za pomocą których będziemy mieli olbrzymie możliwości budowania własnego brzmienia.