Keyboard jest bardzo popularnym instrumentem, który jest chętnie wybierany przez muzyków między innymi ze względu na dobrą jakość brzmienia, wbudowane efekty i nierzadko bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Wpływ na komfort użytkowania takiego instrumentu ma wiele czynników, a jednym z nich jest to, jakie przygotujemy sobie stanowisko do gry. W tym celu świetnie sprawdzają się stojaki na keyboard.

Rodzaje stojaków na keyboard

Stojaki, zwane również statywami różnią się od siebie konstrukcją oraz materiałami, z jakich zostały wykonane. Najczęściej spotykane są stojaki pojedyncze oraz podwójne.

  • Stojaki pojedyncze są stosowane w połączeniu ze stosunkowo lekkimi keyboardami, na przykład takimi do wagi nieprzekraczającej 7 kilogramów. To, jaką masę będzie w stanie udźwignąć stojak zależy oczywiście od jego konstrukcji.
  • Stojaki podwójne są używane przy cięższych instrumentach. Zapewniają stabilność podczas gry i często są skonstruowane tak, aby postawiony na nich keyboard się nie ślizgał.

W zależności od wybranego modelu można liczyć również na możliwość regulacji wysokości, na jakiej znajdzie się instrument. Dzięki temu będzie można go ustawić tak, aby wygodnie grało się zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Na koniec warto również dodać, że statywy mogą być łączone również z innymi instrumentami klawiszowymi, na przykład pianinami cyfrowymi i syntezatorami, oczywiście pod warunkiem, że nie przekraczają one maksymalnej wagi, jaki może udźwignąć stojak.