Gitara siedmiostrunowa jest to gitara, która posiada siedem strun, w odróżnieniu od zwyczajnej gitary sześciostrunowej. Ma ona na celu zwiększenie tonów tego oto instrumentu oraz poszerza ona możliwości jego wykorzystania przez gitarzystę.

Najczęściej ludzie kojarzą ją z elektryczną gitarą, która jest używana przez muzyków. Elektryczna gitara siedmiostrunowa swoje początki miała w późnych latach trzydziestych. Stosowana była zarazem w ciężkich rodzajach muzyki rockowej, jak i klasycznej, oraz w muzyce akustycznej. Otóż ta siedmiostrunowa gitara różni się wiele od zwyczajnej sześciostrunowej gitary elektrycznej, poza tylko zwiększoną liczbą strun. Również pręty, które napinają gryf oznaczają się taką samą konstrukcją.

Gitara ta pojawiła się w twórczości dziewiętnasto wiecznego, kompozytora włoskiego, muzyki klasycznej czyli pojawiła się przez znanego w tamtych czasach Napoleona Cos te. Oraz w XIX wieku w stylu muzycznym Choro. Następnie XX wieku kwestie gitary basowej coraz to częściej bierze przykład akustyczna gitara siedmiostrunowa.