Podobno gitara elektryczna powstała w ciągu pewnego wieczoru przez Paula Bart ha, był on lutnikiem pracującym dla National. A teraz do dziś są wysoce rozchwytywane gitary basowe. W tamtych czasach stała się ona dużym sukcesem, choć stosowano ją tylko i wyłącznie jako gitarę hawajską.

Gitara ta osiąga wielką popularność. Od samego początku jej istnienia sprzedawała się ona w pokaźnych ilościach. Zasada działania gitary elektrycznej: zasada ta opiera się na transformatorach elektromagnetycznych. Wewnątrz transformatora znajduje się wiele pojedynczych magnesów, które są w kształcie walca, nawinięta na te magnesy jest cewka z bardzo cienkiego drutu. Wszystko to umieszczone jest i tkwi pod strunami.

Na skutek wstrząsów metalowych strun, które znajdują się w polu magnetycznym w transformatorze, indukuje się napięcie, który gitara przekazuje do wzmacniacza. W wzmacniaczu tym dźwięk jest przetwarzany i wzmacniany, często też jest poddawany przesterowaniom. Brzmienie takiej gitary można też zmieniać za pomocą trzy lub pięcio stopniowego pokrętła, które znajduje się przy potencjometrach gitary.